U suvremenim tržišnim uvjetima, a osobito u vrijeme svjetske recesije i krize sve se više postojećih trgovačkih društava, suočavajući se sa novim izazovima i konkurencijom bori na tržištu za ulazak, opstanak ili za prevlast, kako bi vlasnicima omogućili veću učinkovitost i dugoročno ostvarivanje profita. Često se u namjeri obavljanja registrirane djelatnosti pojedinci i trgovačka društva u postupku donošenja odluka o njihovim razvojnim mogućnostima i složenim strategijama razvoja,
a sukladno svojim željama i potrebama, odlučuju na postupak osnivanja
trgovačkih društava, dokapitalizacije, spajanja, pripajanja ili podjele.
Zbog promjena i izmjena normativnih akata ali i zbog njihove heterogene strukture, u svom radu tijekom obavljanja djelatnosti, društva neprestano nailaze na cijeli niz prepreka. Specifičnost i raznovrsnost pojedine prepreke ogleda se u tumačenju odredbi Zakona o računovodstvu, računovodstvenih standarda, Zakona o trgovačkim društvima, Zakona o porezu na dodanu vrijednost, Zakona o Porezu na dobit te svih ostalih normi, vezanih uz provođenje nekog oblika statusne promjene i pri tome upostupku utvrđivanja ekonomske vrijednosti imovine, prava i obveza pojedinaca, dijela društva ili društva u cjelini.
Kontinuiranim nadograđivanjem znanja, vještinom, iskustvom i pravilnim odabirom pristupa i metoda ovisno o svrsi i značaju procjene ekonomske vrijednosti trgovačkih društava, REVIZIJA-VESTEL d.o.o. ponudom svojih usluga može kvalitetno zadovoljiti potrebe zainteresiranih korisnika na nacionalnom i unutarnjem europskom tržištu prilikom provođenja posebnih oblika revizija, revizije financijskih izvještaja ili drugih oblika revizija ovisno o narudžbi klijenata.
Da bi se trgovačkim društvima dale osnovne odrednice, odnosno pravila prema kojima se moraju ustrojiti kod osnivanja ili likvidacije, omogućava im se prilagodba obvezujućim zakonskim i podzakonskim aktima koji reguliraju njihovo poslovanje.
Od osnovnih zakona koji reguliraju poslovanje trgovačkih društava u Republici Hrvatskoj važno je istaknuti:
- Zakon o trgovačkim društvima
- Zakon o računovodstvu
- Odluka o objavljivanju Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja
- Odluka o objavljivanju Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja
- Pravilnik o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja
- Pravilnik o načinu vođenja Registra financijskih izvještaja, te načinu primanja i postupka provjere potpunosti i točnosti godišnjih financijskih izvještaja i godišnjeg izvješća
- Zakon o reviziji
- Zakon o radu
- Zakon o tržištu kapitala
- Zakon o deviznom poslovanju
- Zakon o platnom prometu u zemlji
- Odluka o uvjetima i načinu plaćanja gotovim novcem
- Zakon o trgovini
- Zakon o sudskom registru
- Stečajni zakon
- Ovršni zakon
- Opći porezni zakon
- Zakon o obveznim odnosima
- Carinski zakon
- Uredba za provedbu Carinskog zakona
- Zakon o porezu na dohodak
- Pravilnik o porezu na dohodak
- Zakon o porezu na dobit
- Pravilnik o porezu na dobit
- Zakon o porezu na dodanu vrijednost
- Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost
- Zakon o posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitka
- Pravilnik o posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitke
te brojni drugi koji reguliraju poslovanje i politiku investiranja.
Sukladno odredbama Zakona o računovodstvu, sva su trgovačka društva dužna sastavljati i prezentirati godišnje financijske izvještaje ovisno o veličini sukladno zahtjevima Hrvatskih i Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.
Mali i srednji poduzetnici sastavljaju i objavljuju svoje godišnje financijske izvještaje sukladno usvojenim i objavljenim Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja koji u osnovu čine skup načela i pravila kojima se rukovode računovođe kako bi na razumljiv i pojednostavljen način njihov sadržaj približili vanjskim korisnicima.
Veliki poduzetnici i poduzetnici čiji vrijednosni papiri kotiraju na aktivnom tržištu vrijednosnih papira ili se planira njihovo uvrštenje, svoje godišnje financijske izvještaje sastavljaju sukladno usvojenim i objavljenim Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
Značaj sastavljanja financijskih izvještaja sukladno istim ogleda se u informacijama koje one pružaju o financijskom položaju društva i njegovim promjenama a koje su ključne za donošenje važnih strateških odluka. Kao najvažniji korisnici financijskih izvještaja navode se vlasnici, kupci, vjerovnici, ulagači, država, banke, poslovni partneri i dr.